text

S 14b

       

Přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení

 

Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, neplatí pro řidiče povinnost nevjíždět na železniční přejezd v případech, že je již vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání.

 

 

 

Svítí-li před železničním přejezdem na signalizačním zařízení přerušované bílé světlo, znamená to pro řidiče jisté zvýhodnění. Stručně si připomeneme související ustanovení zákona, § 28 – 29 Železniční přejezd.

 

Za prvé, přes železniční přejezd smíme přejíždět rychlostí nejvýše 30 km.h-1. Svítí-li přerušované bílé světlo, pak smíme přejíždět přes přejezd rychlostí nejvýše 50 km.h-1.

 

Za druhé, na železniční přejezd nesmíme vjíždět, je-li vidět nebo slyšet přijíždějící vlak, toto ale neplatí, svíti-li přerušované bílé světlo.

 

Z uvedených ustanovení zákona můžeme nabýt nesprávného dojmu, že bílé přerušované světlo zajišťuje bezkolizní přejetí železničního přejezdu.

 

Pozor ale, stále platí, že i když svítí přerušované bílé světlo, musí si řidič před železničním přejezdem počínat zvlášť opatrně, zejména se musí přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet.

 

Tato povinnost řidiče je zákonem definována velmi obecně a může zahrnovat řadu úkonů zákonem bohužel neupřesněných.

 

Řidič se určitě musí přesvědčit, zda z protisměru nepřijíždí k přejezdu rozměrné vozidlo, se kterým by se nemohl na přejezdu bezpečně vyhnout.

 

Musí se ale také přesvědčit, zda nedošlo k poruše přejezdového zabezpečovacího zařízení a například také uvážit, zda vlak, který případně vidí stát v zastávce, nebude pokračovat v jízdě až na železniční přejezd? A co řidiči vozidel jedoucí v takové situaci za námi, budou připraveni na naše počínání? Abychom ale učinili vlastní bezpečnosti i zákonu zadost, rozhlédneme se na trať i v případech, kdy svítí přerušované bílé světlo.

 

Pozor, nejasného rozsahu, „přesvědčení se, zda můžeme železniční přejezd bezpečně přejet“ při současně rozsvíceném bílém světle, může zneužít neférový zkušební komisař. Vím, o čem mluvím, zažil jsem to.

 

Jaký je závěr. Po světě chodí slušní i neslušní lidé. Ti neslušní využívají rozmazané hranice mezi zákonným a nezákonným, mezi čestným a nečestným. Pozor na ty neslušné, často bývají i mezi zdánlivými vítězi.

 

 

Text

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obr1

 

Nehledíme až tak na přerušované bílé světlo a počínáme si zvlášť opatrně.

Podíváme se na trať i za plot vpravo.

Rozhlédnutí na trať v této situaci nezvládneme při rychlosti 50 km.h-1.

 

 

 

Obr. 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obr2

 

Ačkoliv zákon při rozsvíceném přerušovaném bílém světle připouští rychlost jízdy až 50 km.h-1,

je zřejmé, že vzhledem k situaci za přejezdem tuto rychlost rozhodně nevyužijeme.

 

 

 

Obr. 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obr3

 

Snížení rychlosti jízdy zde musí být výrazné.

Nejen z důvodu rozhlédnutí se na trať, ale i vzhledem ke kvalitě a povrchu komunikace.

 

 

 

Obr. 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obr4-otazka

 

Budeme muset před tímto železničním přejezdem

a v této situaci (svítí přerušované bílé světlo) zastavit vozidlo?

           

 

 

 

Obr. 4 - ?