text

V 2a

V2a          

Podélná čára přerušovaná

 

Značka se používá k vyznačení a oddělení jízdních pruhů. K oddělení protisměrných jízdních pruhů se používá v úsecích, kde je zajištěn dostatečný rozhled pro předjíždění a kde se nenachází místo vyžadující zvýšenou pozornost.

 

Značku lze přejíždět při dodržení příslušných ustanovení vyplývajících z obecné úpravy provozu na pozemních komunikacích.

 

Značka se provádí s mezerami dvojnásobné délky než délka úseček.

 

 

 

Podélnou čáru přerušovanou s mezerami delšími než je délka úseček (s velkými mezerami) smíme přejet, pokud dodržíme ustanovení platná pro ten jízdní úkon, který právě chceme provést.

 

Budeme-li vjíždět do protisměru (do levé části vozovky) za účelem objetí stojícího vozidla nebo jiné překážky, a tedy budeme přejíždět podélnou čáru přerušovanou, musíme dát nejprve směrovku a nesmíme ohrozit ani omezit protijedoucí řidiče a ohrozit ostatní účastníky provozu. Více § 16 Objíždění.

 

Budeme-li přejíždět podélnou čáru přerušovanou při vjíždění do protisměru za účelem předjíždění, opět dáme znamení o změně směru jízdy a nesmíme ohrozit nebo omezit protijedoucí řidiče a ohrozit jiné účastníky provozu. Velmi pečlivě přitom zvážíme, zda předjíždění vůbec smíme zahájit. Více § 17 Předjíždění.

 

Jestliže budeme přejíždět podélnou čáru přerušovanou při přejíždění do vedlejšího jízdního pruhu, nesmíme ohrozit a omezit řidiče jedoucí v jízdním pruhu, do kterého chceme přejet a náš úmysl musíme signalizovat zapnutím směrovky. Více § 12 Jízda v jízdních pruzích.

 

Jestliže nám stále ještě nejsou jasné pojmy „neohrozit“ a „neomezit“, pak vlastně nevíme o čem je řeč a výklad těchto pojmů si musíme nastudovat v § 2 Vymezení základních pojmů.

 

Text

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obr1

 

Druh podélné čáry vyznačené na vozovce významně ovlivňuje způsob jízdy. Měli bychom proto vědět, kde jakou čáru můžeme očekávat, a kde se jak máme chovat. Přerušovaná čára s velkými mezerami bývá užita na bezproblémových úsecích, smíme ji přejíždět. Souvislá čára označuje nebezpečné úseky, přejíždět ji až na několik výjimek nesmíme. Přerušovaná čára s malými mezerami avizuje blízkost čáry souvislé. Přejíždět ji smíme, ale jsme ostražití, například předjíždění u této čáry už raději nezahájíme.

 

 

 

Obr. 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obr2

 

Na vozovce s vyznačenou podélnou čárou přerušovanou se jede pohodlněji.

Čára jasně vymezuje naší pravou polovinu vozovky, kterou při jízdě musíme dodržet, a to i v zatáčkách.

 

 

 

Obr. 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obr3

 

Podélná čára přerušovaná také vede řidiče v jízdních pruzích, významně pomáhá v orientaci za mlhy.

Mimochodem, za mlhy, sněžení nebo hustého deště musíme rozsvítit zadní světlo do mlhy

a za mlhy obvykle nepoužijeme dálková světla, která by před námi vytvořila bílou neproniknutelnou clonu.

 

 

 

Obr. 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obr4-otazka

 

Na fotografii vidíme dva druhy (typy) podélné čáry přerušované. Přejetí jedné z těchto dvou druhů čar bezpodmínečně vyžaduje pohled do vnějšího zpětného zrcátka. Je to přerušovaná čára vlevo od nás, k jejímuž přejetí je v dané situaci bezpodmínečně nutný pohled do vnějšího zpětného zrcátka?

           

 

 

 

Obr. 4 - ?